حسابداری چیست؟

حسابداری

تاریخچه حسابداری نوین

تقریبا تاریخچه حسابداری همزاد با تاریخ بشریت می باشد و طبق مدارک کشف شده از تمدن سومر در بابل است و قدمت آن به 3600 سال قبل از میلاد می رسد اما از اولین نشانه های حسابداری نوین که در سال 1494، کتاب summa در ایتالیا منتشر شد. نویسنده آن ” لوکا پاچیولی” محقق و استاد دانشگاه ریاضیات بود. کتاب او شامل 24 فصل است که یکی از آن‌ فصل‌ها به حسابداری اختصاص یافته است.

در فصل مختص به حسابداری، پاچیولی واژه “سیستم حسابداری دو طرفه” را برای اولین بار برای حسابداری اقلام تجار ایتالیایی، در آن زمان (دوران رنسانس) استفاده و آن را به عنوان”روش ونیزی” توصیف کرد.

به رغم این واقعیت که پاچیولی روش حسابداری ونیزی را در بیش از 500 سال پیش اختراع کرده است، اما همگی او را به عنوان “پدر حسابداری مدرن” می‌شناسند!

حسابداری

 

اهمیت حسابداری

حسابداری یکی از ملزومات اساسی در هر تجارت و کسب و کار می­باشد که صرف نظر از وسعت مشاغل یک عملکرد ضروری برای تصمیم گیری، برنامه ریزی و برآورد هزینه و عملکرد اقتصادی است و تعریف­های زیادی برای آن وجود دارد. حسابداری که به عنوان زبان تجارت نیز شناخته می­شود فرآیند ثبت معاملات مالی مربوط به یک تجارت است که شامل خلاصه، تجزیه و تحلیل و گزارش این معاملات می­باشد. یک تعریف ساده از حسابداری فرایند ردیابی دارایی­ها، بدهی­ها، هزینه­ها، درآمد و حقوق صاحبان سهام می­باشد.

حسابدار اطلاعات مالی را تجزیه و تحلیل می­کند و در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می­دهد تا بهتر بتوانند برای پیشرفت و رشد مالی تجارت خود تصمیم بگیرند. یک حسابدار کارآمد با مشاوره­های حرفه­ای خود جهت توسعه تجارت و کسب و کار به مدیریت کمک می­کند. کارایی مدیریت در تجارت به استفاده کارآمد از داده­ها و اطلاعات حسابداری بستگی دارد. در کشورهای پیشرفته حسابداری در گروه مدیریت قرار می­گیرد.

در زمان­های قدیم از چرتکه و سپس ماشین حساب برای امور مالی استفاده می­شد اما امروزه نرم افزار حسابداری جایگزین این ابزارها شده است که باعث بالا رفتن سرعت، کاهش خطا و کارایی بهتر شده است. در نتیجه یادگیری و استفاده از این نرم افزارها برای هر حسابدار لازم است. حسابدار می­تواند اطلاعات ورودی و خروجی نرم افزار را مدیریت کند. فراهم کردن نرم افزار حسابداری باید متناسب با هر کسب و کار باشد. مثلا هر یک از کسب و کارهای مربوط به بازرگانی و خدماتی نرم افزار مخصوص خود را دارند.

  معادله اساسی حسابداری را به راحتی بیاموزید.

 

 

کسب و کار

در کار بازرگانی نرم افزاری نیاز است که کار انبار داری را آسان کند و موجودی و گزارشات مالی را با کمترین خطا مدیریت کند. نرم افزار مورد نیاز برای شرکت­های خدماتی باید با دقت بالا امورمالی را برای خرید دارایی، بدهی و یا بالا بردن سرمایه مدیریت کند. یک نرم افزار حسابداری خوب در دنیایی که تغییرات با سرعت چشمگیری رخ می­دهند، نرم افزاری است که با کمترین خطا و بالاترین دقت به روز است و خود را با تغییرات تکنولوژی، قوانین مالی و … هماهنگ می­کند. امروزه نرم افزارهای بسیاری این نیازها را برطرف میکنند که  نرم افزار شرکتی سپیدار و نرم افزار فروشگاهی دشت از بهترین ها هستند. 

حسابداری و مدیریت به یکدیگر وابسته هستند

دانش پایه حسابداری برای درک سرمایه گذاری­ها، مدیریت امور مالی شخصی و مشارکت در دنیای تجارت بسیار ضروری است. این اطلاعات باید در دفاتر یک شرکت تنظیم شود و سپس برای گزارش به مقامات مالیاتی، سرمایه گذاران، سهامداران و سازمان­های نظارتی آماده شود. به عقیده بسیاری حسابداری فقط مبتنی بر مهارت­های ریاضی است در صورتیکه به دانش تجارت و مهارت­های ارتباطی شفاهی و کتبی قوی نیز نیاز دارد.

داده­ های حسابداری برای اهداف زیادی استفاده می­شود از جمله:

 • گزارش اطلاعات مالی به مدیران برای برآورد بودجه و هزینه
 • پرداخت مالیات
 • درخواست وام
 • ارائه وضعیت مالی به نهادهای نظارتی
 • اطلاع رسانی به سهامداران
 • اطلاع رسانی به بازارهای سرمایه جهت تصمیم گیری درباره تعیین قیمت
 • گزارش­های مالی حسابداری مبنای تصمیم گیری در جهت ارتقاء شرکت­ها می­باشد

 

معادله اساسی حسابداری

تمامی گزارش­ها و بررسی­های مالی مبتنی بر معادله اساسی حسابداری است که دارای سه جزء دارایی، بدهی و سرمایه است. زیربنای مالی تمام شرکت­های تجاری و مؤسسات معادله اساسی حسابداری است که نام دیگر آن “معادله ترازنامه” یا “بیلان” می­باشد. شکل کلی ترازنامه را معادله اساسی حسابداری ایجاد می­کند که در آن میزان دارایی(سمت راست) با مجموع سرمایه و بدهی(سمت چپ) برابر است.

دارایی=بدهی+سرمایه

هر ترازنامه شامل چهار بخش است:

 1. عنوان: عنوان از سه ردیف تشکیل می­شود. نام واحد اقتصادی در ردیف اول، گزارش مالی در ردیف دوم و تاریخ گزارش در ردیف سوم نوشته می­شود.
 2. واحد اندازه گیری: واحد اندازه گیری در ایران ریال است.
 3. قسمت حساب­ها: در اینجا مانده هر یک از حساب­ها، دارایی بدهی و حقوق صاحبان سهام نشان داده می­شود.
 4. مجموع حساب­ها: در انتها مجموع نهایی هر ستون ثبت می­گردد، البته بسته به شکل ترازنامه رعایت دو نکته الزامی است:

اول اینکه در ترازنامه به شیوه حساب مجموع دو طرف آن همواره باید با هم برابر باشند. و دوم در ترازنامه به شیوه گزارش باید مجموع بدهی­ها و سرمایه سهام با مجموع دارایی­ها مساوی باشد.

تعریف دارایی

دارایی (Asset)در واقع به اموال یا منابع اقتصادی متعلق به یک واحد تجاری اطلاق می‌شود. در حسابداری برای این که یک قلم بتواند دارایی محسوب شود باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • منبع اقتصادی باشد یعنی برای واحد تجاری منافع آتی داشته باشد،
 • در تسلط مالکانه واحد تجاری باشد
 • قابل تقویم به پول باشد

تعریف بدهی

بدهی عبارت از تعهد انتقال منافع اقتصادی توسط واحد تجاری ناشی از معاملات یا سایر رویدادهای گذشته‌است.

تعریف سرمایه

سرمایه عبارت از باقیمانده‌ای است که از کسر جمع بدهی‌های واحد تجاری از جمع دارایی‌های آن حاصل می‌شود. سرمایه، بدهی موجودیت اقتصادی به صاحبان آن است.

نرم افزارهای حسابداری به عنوان اصلی ترین ابزار که امروزه در اختیار حسابداران قرارگرفته اند، می باشند که پالیز افزار رفسنجان ارائه دهنده محصولات نرم افزاری مختلف می باشد.

mohammad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *